Odlewanie piaskowe


Najbardziej wszechstronną metodą odlewniczą jest odlewanie piaskowe, czyli odlewanie w formach piaskowych. Metoda ta umożliwia wykonywanie odlewów aluminiowych oraz odlewów z innych metali kolorowych o najróżniejszych kształtach, które są poddawane póżniejszej obróbce mechanicznej. Metoda piaskowa nie jest zwykle stosowana w seryjnej produkcji. Jest ona bowiem zbyt wolna i za mało wydajna. Nie należy także do technologii precyzyjnych.

Jak wykonywane są odlewy piaskowe?

W tym wypadku, formy odlewnicze wykonywane są głównie z piasku kwarcowego z dodatkiem lepiszcza jakim jest bentonit, choć zdarza się, że wykorzystuje się także piaski cyrkonowe i chromitowe. Do wykonania odlewów piaskowych koniecznie trzeba posiadać model przedmiotu oraz skrzynki formierskie, w których formuje się odlew. W większości przypadków część modelu stanowi rdzeń odlewniczy który pozwala na odwzorowanie wewnętrznego kształtu odlewu.

Wykorzystywana przez naszą odlewnię metali technologia odlewania piaskowego pozwala na stworzenie odlewów o dużej wytrzymałaości. Zaletą tej metody jest również możliwość szybkiego uruchomienia produkcji przy niskich kosztach związanych z omodelowaniem.

Formiernia w odlewni Karomet wyposażona jest w nowoczesny mieszalnik masy, a odlewy piaskowe formowane są ręcznie lub maszynowo przy użyciu nowoczesnych formierek.