Odlewanie kokilowe


Zamówienie nawet krótkiej serii precyzyjnych części do maszyn wymaga gwarancji dokładnego odwzorowania projektu. Zapewnia je odlewanie kokilowe – wprost stworzona do tego metoda formowania metalu. Odlewy w technologii kokilowej produkujemy z najwyższą dbałością o prawidłowy przebieg całego procesu. To sposób, który pozwala na osiągnięcie dużego stopnia precyzji i dokładności w wymiarach. Odtworzenie każdego detalu jest możliwe dzięki metalowej, trwałej formie. Dlatego odlewanie w kokilach jest zalecane przy produkcji seryjnej, nawet do 20 tys. sztuk.

Nawet tak wiele razy można bez ubytku jakości wykorzystać pojedynczą matrycę. Zaletą tej metody jest duża powtarzalność identycznych kształtów. Poza tym gotowe produkty mają gładką powierzchnię, której nie można uzyskać przy zastosowaniu formy piaskowej. W naszej ofercie znajdziecie Państwo usługę wykonania dokładnego odwzorowania zamówionej części według planu i odlewanie kokilowe ze stopów aluminium, cynku i miedzi o wadze jednostkowej od 0,1 do 30 kg.

Odlewanie kokilowe – dlaczego warto je wybrać?

Ten rodzaj produktów jest stosowany w motoryzacji, branży meblowej oraz przemyśle rolniczym. Jednak każdy wytwórca urządzeń może skorzystać z niewątpliwych zalet tej technologii. Jeśli zastanawiacie się Państwo, jak uzyskać precyzyjne części do napędu czy lekkich konstrukcji, odlewy kokilowe gwarantują dużo lepsze efekty od popularnych form piaskowych.

Zawdzięczamy je zwartej budowie metalowej matrycy, która odpowiada za powstanie niezwykle precyzyjnych detali. Ważne, by do wytwarzania części używać stopów w odpowiednio dobranych proporcjach. Podczas produkcji nie wykorzystujemy wsadów ze złomu aluminiowego, przez co możemy gwarantować jakość i wytrzymałość detali, które opuszczają naszą odlewnię.

Wytwarzanie tego typu odlewów wymaga szlifowania jedynie w minimalnym stopniu, a sam produkt jest niemal gotowy do opuszczenia zakładu. Zarówno konstruktorzy, jak i operatorzy maszyn muszą korzystać podczas pracy z wiedzy i doświadczenia, które w naszej placówce utrzymują się niezmiennie na wysokim poziomie. Dlatego możemy ręczyć za ostateczny efekt procesu odlewania kokilowego.

Wady i zalety odlewania kokilowego

Nie zawsze ten rodzaj tworzenia metalowych części jest optymalny. W przypadkach mniejszej serii produktów z niewielką ilością detali lepiej będzie użyć form piaskowych. Seryjna produkcja powyżej 20 tys. egzemplarzy to rozwiązanie, w którym warto zdecydować się na metody ciśnieniowe. Odlewanie kokilowe kalkuluje się przy zamówieniach od kilku do kilkunastu tysięcy sztuk.

Tworzenie kokili nie wymaga dużej powierzchni. Najważniejsze plusy technologii to duża dokładność i stałość wymiarów kolejnych uzyskanych odlewów. Zawsze cechuje je dobra jakość powierzchni i zmniejszenie ilości odpadów. Nie bez znaczenia pozostaje również uzyskiwanie cienkich ścianek. Cały proces legitymuje się dużą wydajnością – w tym przypadku chodzi o eliminację skrzynek i masy formierskiej. Z punktu widzenia wytwórcy istotna jest również mechanizacja i automatyzacja.

Jeśli chodzi o słabsze strony, odlewanie kokilowe wyklucza zastosowanie niektórych stopów żelaza. Kokile można sporządzać w ograniczonej skali kształtu i wielkości, a konieczność przygotowania odpowiedniego oprzyrządowania wyklucza ich zastosowanie do realizacji jednostkowych projektów. Oferujemy Państwu usługę zaprojektowania i wykonania form z mechanizmami, choć realizujemy również usługi na dostarczonych rdzenicach i formach.